Sunday, July 10, 2022
HomeFrench NewsParis arms out athletic awards

Paris arms out athletic awards


Article content material

Paris District Excessive College just lately held its annual athletic awards banquet, handing out athlete of the 12 months and different main awards.

Article content material

Ben Zondag gained the junior boys athlete of the 12 months, Madison Burr was the junior ladies athlete of the 12 months, Alex James captured the senior boys athlete of the 12 months and Ariel Saulnier was awarded the senior ladies athlete of the 12 months.

Different main award winners included Serena Gambacort (Hannah McCosh award – prime feminine for sports activities management and athletics), Lucas Balog (volunteer of the 12 months and Athletics Council Award – prime male for sports activities management and athletics), Patrick Welton (male unsung hero) and Cara Woods (feminine unsung hero).

The next are the remainder of the award winners:

Tennis –  Madison Burr and Trudeau Gulati, junior tennis award; Tomas Oviedo, senior tennis award; Carly Halsey, senior coaches award.

Golf –  Ben Guta, most useful participant.

Basketball – Ariel Saulnier, varsity ladies MVP; Faiqa Anjum, varsity ladies coaches award; Ben Zondag, junior boys MVP; Martins Odigie and Alex James, senior boys coaches award.

Volleyball – Max Kolesar, junior boys coaches award; Ryan Burroughs, junior boys MVP; Ethan Lawrence, senior boys workforce participant; Alex James, senior boys coaches award; Mya Padusenko, junior ladies MVP; Kayla Korber, junior ladies coaches award; Payton Streets, senior ladies workforce participant; Marissa Padusenko, senior ladies coaches award.

Cross-country – Kelly Mantel, most excellent feminine; Dylan Campbell, most excellent male.

Soccer – Alex Bowlby, junior offensive participant of the 12 months; Ty Parsons, junior defensive participant of the 12 months; Ben Zondag, junior MVP; Alex Parkinson, junior lineman of the 12 months; Aidan Bryans, junior DeGroote Award; Jack Kelly, senior offensive participant of the 12 months; Adam Floto, senior defensive participant of the 12 months; Andrew Kozbor, senior MVP; Jake Huggins, senior lineman of the 12 months.

Article content material

Hockey – Madison Burr, ladies MVP; Emma Ahlberg, ladies most devoted; Simon Otaki, boys MVP; Thomas Kitchen, boys coaches award.

Badminton – Harper North and Bianka Kruschat, junior MVP; Georgia Elliott and Serena Gambacourt, senior coaches award.

Soccer – Halley Sprowl and Adriana Vanderlaan, ladies MVP; Ethan Lewis and Cale North, boys coaches award.

Ladies Rugby – Maggie Beaudin, senior excellent participant; Hailey Holgate, junior excellent participant; Ariel Saulnier, coach’s 3D award; Serena Gambacourt, management award; Harper North, progress and fervour award.

Fastball –  Olivia Worrall, MVP; Abby Tinnes, coaches award.

Baseball –  Ty Parsons, MVP; Jacob Spencer, coaches award.

Monitor and subject –  Gavin Stafford, most excellent novice; Ben Zondag, most excellent junior; Kelly Mantel, most excellent senior.

RELATED ARTICLES

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Recent Comments